Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový občanský zákoník - hrozí smrt vyděšením. Satane ustup!

20. 11. 2013 15:15:32
1.1.2014 nastává chvíle, kdy se nekonečněkrát odkládaný občanský zákoník ze dne 3. února 2012 stane součástí našich bídných životů. Stromy se vyvrátí kořeny vzhůru, psi začnou výt obráceni exkrementačním otvorem k měsíci, zvěř zaleze hlubuko do nor a mezi občany vypukne chaos a zmar.

Tak asi takový jsem získal dojem z ohlasů kolkolem. Řada bohabojných občanů varuje před zhoubou něčeho nového, nepoznaného, tudíž (jak jinak v Česku) špatného.

Léta páně 2013, v půli měsíce, kdy stromy shazují svou barevnou chloubu, to štěstí jsem měl, a na seminář, kde právník obchodním věcem se věnující na toto téma řeč držel.

Usedl jsem a hrozby budoucí, na nás nebohé občany nezadržitelně se řítící, zapisovat do bloku svého úmysl jsem pojal.

Děs v přímém přenosu

Občan bude nést odpovědnost za své činy, bude na něho uvalena bída svobodné vůle, která bude výrazně méně svázána dosud poměrně úzce vymezenými pravidly pro fungování jeho života.

§ 1, odst.2 Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.

-----

§8 Zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany.

Hrůza. Stát už nebude řídit mé kroky? "Poctivý obchodník s hrnci" už nemá jistotu v platnost smlouvy? Vždyť to ten důchodce podepsal v podstatě dobrovolně ne?

§14, odst.1 Každý si může přiměřeným způsobem pomoci k svému právu sám, je-li jeho právo ohroženo a je-li zřejmé, že by zásah veřejné moci přišel pozdě.

No tak to už je škandál! Odjakživa stačilo vytočit číslo policie a pět hodin počkat. Řešení je přeci třeba nechat odborníkům. To si jako každý bude svévolně chránit svá práva? Jako i na samotě u lesa? To bych zatrhl ihned.

§33, odst. 1 Udělí-li zákonný zástupce nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti, souhlas k samostatnému provozování obchodního závodu nebo k jiné obdobné výdělečné činnosti, stává se nezletilý způsobilý k jednáním, jež jsou s touto činností spojena. K platnosti souhlasu se vyžaduje přivolení soudu.

Takže nadaný programátor, či dětská filmová hvězda bude moci vydělávat nehorázné sumy aniž by musel být příjem "psán na tatínka" (nebo ještě lépe na maminku)? Tak to jsem rozhodně proti. A ještě na to bude jukat soud, aby prý nebylo zneužito práv dítěte. Dítě je naše a prachy taky! Stavme barikády.

§45 Potřebuje-li člověk nápomoc při rozhodování, protože mu v tom duševní porucha působí obtíže, třebaže nemusí být omezen ve svéprávnosti, může si s podpůrcem ujednat poskytování podpory; podpůrců může být i více.

Takže už náš osvědčený a reputacemi ověnčený ústav nebude smět s našimi svěřenci jednat jako s věcí? Jako jen proto, že nějaký strejda si ho bude hlídat? Tak to je vtip. Sami jsme věděli nejlépe, co potřebují. Obézní národ neumí ocenit, že u nás jsme nějaké přejídání nepřipouštěli. Do toho by nám neměl nikdo kecat.

Přátelé, podobných nehorázností bych mohl jmenovat stovky!

V dědickém řízení prý bude občan daleko více rozhodovat, komu přináleží jeho majetek. Vám to přijde normální? Vždyť to doteď státu tak skvěle šlo, rozhodovat za něj.Pche.

Jo a to jsme se ani nedostali k právnickým osobám. To je teprve nenapravitelná hrůza.

Jo, a to víte, že ani jako 100% majitel svého s.r.o. nebudete moci poškodit svou vlastní firmu a vzít si z ní cokoli se vám zamane? To snad není možné, svůj vlastní majetek mám spravovat prý řádně.....prý kvůli věřitelům. Už žádný tunel? Ne, to přece nedopustíme.

Taky v smluvním ujednání nenechali kámen na kameni. Prý, když najdeme nějakou drobnou pasáž, která odporuje zákonu, zbytek smlouvy může i tak platit. Dosud jsme to házeli pod stůl a naši "právně neschopní" subdodavatelé jen zírali na drát. Jak teď budeme my velcí stavitelé exitovat? Kde je právní jistota, když nemohu protistranu ani řádně právně znejistit?

A co provedli nám mazaným manažerům, to taky nesnese slušný komentář. Představte si, že pokud poškodíme firmu, kterou řídíme, můžeme být povinováni nést i hmotnou odpovědnost, až dva roky po našem odchodu z funkce!!! To jako vrátit všechny prebendy, platy, prémie, mimořádné prémie a odměny? Pomoc, přepadení!

Uznejte sami, takovou hrůzu anarchistického pojetí práva v našem krásném a dosud řádně fungujícím státě rozhodně nepotřebujeme. Svoboda jednání, odpovědnost. Tsss. A co tradice? Vždycky to bylo přece jinak? Proč něco měnit?

Zítra jdu do protestního průvodu. Přidáte se ke mě?

Autor: Vladimír Volko | středa 20.11.2013 15:15 | karma článku: 21.76 | přečteno: 1634x

Další články blogera

Vladimír Volko

Můj den blbec

Normální duševně stabilní jedinec zvládne zarezervovat ubytování přes internet tak, aby se vešel maximálně do třech katastrof na den. Talentovaní jedinci však nemají problém tento počet hravě překročit.......

17.9.2016 v 13:23 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Stryczek

Investice jednotlivců. Selský rozum, matematika, disciplína, riziko, nervy.

Přátelé se mě ptají, zda moji kamarádi Američani obchodují na Wall Streetu. Ano, mají obvykle dlouhodobé individuální spoření na důchod a to se bez možnosti smysluplně investovat neobejde. Schraňovat 40 let hotovost je nesmysl.

18.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 223 | Diskuse

Lukáš Klouček

Warren Buffett je jen jeden

Mnoho renomovanych, uhlazene mluvicich, erudovane vystupujicich investicnich poradcu, kteri jsou povazovani za odborniky na slovo vzate, nechape elementarni princip veci, o kterych mluvi. Tak to v dnesnim svete chodi. Bohuzel.

17.10.2017 v 12:59 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 176 | Diskuse

Ján Guttek

5 důvodů proč bychom měli přijmout euro

Češi jsou tradičně odmítaví k myšlence přijetí eura. Bohužel ani politici, kteří přijetí eura obhajují, nejsou schopni veřejnosti dostatečně vysvětlit, proč bychom měli usilovat být součástí eurozóny.

17.10.2017 v 12:16 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 5360 | Diskuse

Tomáš Flaška

U nás se rozkrade 100 miliard ročně

Toto uvedl v rámci předvolební kampaně v roce 2013 pozdější ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Toto jeho vyjádření kopíruji hned do úvodu blogu, pro případ, že by třeba chtělo zmizet.

17.10.2017 v 11:13 | Karma článku: 36.25 | Přečteno: 1453 | Diskuse

Luboš Smrčka

Nafukování realitní bubliny pokračuje

Poslední data statistického úřadu ukazují, že nafukování realitní bubliny úspěšně pokračuje. Meziroční růst ve druhém čtvrtletí o 13,3 procenta je pumpování cen na plný výkon. Průměr EU? 4,4 procenta.

17.10.2017 v 8:06 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 422 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.